Jak papričky pálí?
Podle množících se dotazů ohledně pálivosti chilli papriček jsme usoudily, že by bylo vhodné vnést do této problematiky né trochu, ale hodně světla.
Pálivost je pěstiteli a konzumenty papriček vnímána jako jedna z nejdůležitějších vlastností nebo veličin, je tím co často rozhoduje o jejím pěstování. Lze to připodobnit výkonu motoru u auta, rychlosti počítače ap. Často slýcháme od pěstitelů, že mají ve skleníku "tu megovou nebo dvoumegovou papričku..."
I náš e-shop s hodnotami pálivosti pracuje, umožňuje podle hodnot pálivosti jednoduše filtrovat konkrétní odrůdu. Je ovšem velmi důležité vědět jak se k těmto hodnotám pálivosti došlo a jak s nimi pracovat. Konkrétně u nejpálivějších papriček jsou hodnoty - jednotky pálivosti - SHU podloženy analýzou v akeditovaných laboratořích, které k danému testu vydají certifikát. Často se testy provádějí souběžně ve dvou laboratořích, aby se eliminovala chyba měření. K těmto měřením se používá vzorek 25g sušených papriček. Takto jsou testovány i papričky, které prošly Guinnessovou knihou rekordů (Bhut Jolokia, Naga Viper, Infinity, Trinidad Scorpion Butch Taylor) a lze jim tedy prakticky bez výhrad věřit, tedy věřit výstupům z těchto testů. Problém nastává v tom, že nikdo krom pěstitele neví jak dané papričky vypěstoval, v jakém prostředí a za jakých konkrétních podmínek. Z tohoto důvodu, což si prakticky uvědomuje jen minimum pěstitelů, se běžný pěstitel k hodnotám pálivosti uváděných u nejpálivějších papriček nemusí nikdy dostat.
Pokud tedy pěstujete např. odrůdu Carolina Reaper, která má oficiální hodnotu 1 569 300 SHU, můžete se u vlastních výpěstků dostat na stovky tisíc jednotek nebo také daleko více. V případě Trinidad Scorpion Morugy s hodnotou 2 009 231 SHU to může být obdobné. Tabulková hodnota pouze udává co je možné. Je tedy velmi chybné si myslet, že u papriček je to podobně jako s obsahem alkoholu v alkoholickém nápoji. U lihoviny výši alkoholu stanovuje legislativa, u papriček je to dáno genetickou výbavou a z daleko větší míry prostředím, které zahrnuje denní a noční teploty, intenzitu slunečního záření, intenzitu zálivky a její složení, příjem živin a jejich poměr, obsah CO2 v ovzduší, vliv nemocí a parazitů atd.
Tabulku pálivosti je tedy třeba vnímat jako soupis orientačních hodnot, které někdo kdysi nějakým způsobem naměřil u papriček pěstovaných v nějakých podmínkách, které mohou být výrazně jiné než ty u dalších pěstitelů.
Tento text vznikl také jako reakce na několik dotazů / připomínek od našich zákazníků, kteří vypěstovali odrůdu s nějakou tabulkovou pálivostí a výsledkem byla paprika sladká. Což část z nich pokládá za naši chybu, což je samozřejmě absurdní, ale pochopitelné, někdo za to přece může a ostatní odrůdy co daný pěstitel má jsou v pořádku :-) Nemáme takové vědomosti, které by nám hlouběji osvětlili proč k tomu může občas dojít, zda na to má zásadní vliv nějaká složka prostředí (nedostatečnost) nebo něco jiného.
Způsob jakým pěstujeme chilli papričky pro semínka je ten jediný možný a to v izolaci od ostatních odrůd. Co si pod označením izolace představit? Každá z pěstovaných odrůd paprik je pěstovaná ve svém skleníku, který je vybaven sítěmi proti hmyzu ve střešních oknech a dveřích. Jen tímto poměrně krkolomným způsobem lze zaručit, že i nová generace dané odrůdy bude identická s tou předchozí. Tímto je také samozřejmě ošetřeno to, aby nedošlo k ovlivnění vlastností u dané odrůdy a tím se myslí i pálivost. Pokud tedy někdo z takto vyprodukovaných semen vypěstuje např. nepálivé papričky, není v naší moci to jakkoliv ovlivnit.
K pěstování papriček přistupujeme velmi zodpovědně, protože víme, že v tomto směru jsou na trhu papriček velmi výrazné nedostatky. Prodejci semen se neštítí záměny odrůd a nebo prodeje semen, ze kterých může vyrůst jakákoliv odrůda. To samé platí i o producentech sazenic papriček, stále častěji si nám zákazníci stěžují, že sazenice zakoupené např. v hobby marketech jsou jiné než které prodejce deklaroval, to ovšem zjistíte až po odkvětu a vývoji prvních papriček.
Naše pěstování prošlo určitým vývojem a víme, že v minulosti nebylo vždy ideální, ale přineslo nám to bezpočet zkušeností a možnost se zlepšovat. V roce 2014 jsme investovali do 15-ti nových skleníků a letos se jejich počet navýšil o dalších 10. Investice do kvality nás odlišuje už nyní a tento trend bude stále narůstat, protože zákazník začne více přemýšlet o tom, jestli se mu vyplatí koupě semínek za několik korun a čekat co z nich vyroste a nebo zaplatit přiměřenou cenu a mít jistotu, že bude pěstovat tu konkrétní odrůdu co zamýšlel. A jak jste na tom Vy? ;-)