Jak zvýšit výnos chilli papriček?
Pojďme si připomenout co vše ovlivňuje výslednou úspěšnost úrody chilli papriček.
Podmínka č. 1 - přímé sluneční záření
Mezi naprosto základní podmínky patří přímé sluneční záření. To má na pěstování dominantní vliv. Nechceme-li o tento vliv přijít, musíme pěstovat ve foliovníku nebo skleníku. Tím máme splněnou první podmínku, která může přispět k velmi bohaté úrodě.
Podmínka č.2 - teplota pěstebního prostředí
Pro příjem živin a celkově látkovou výměnu v rostlinách jsou potřeba teploty v konkrétním rozsahu. Pokud tyto teploty zamíří mimo rozsah, rostlina přestává růst.
U papriky je ideální teplota 25°C +- několik stupňů nahoru nebo dolů. Pokud ovšem teplota klesá pod 18°C, přestává paprika nakvétat a později i růst a to samé platí při teplotách nad 35°C. V této teplotě se zastavuje fotosyntéza a paprika "stojí".
Podmínka č. 3 - výživa
Rostlina papriky stejně jako každý živý organismus potřebuje pro svou existenci příjem živin z prostředí. Pěstitel by na otázku výživy měl myslet jako na samozřejmost, ale často se tak neděje. Takže připomínáme, že je nutné řešit dostatek živin po celou vegetační dobu, přihnojivání se ukončuje až ve chvili kdy dozrávají poslední plody.
Častou chybou je, že pěstitel dodá rostlinám výživu jen na začátku při vysazení a pak již vůbec. Někteří se dokonce domnívají, že si koupili substrát, který je předhnojený a tak se o nic nemusí starat. Tak to ale není. Substráty bývají předhnojené minimálně, někdy vůbec.
Nejvhodnější je dodávat rostlinám výživu průběžně!
Podmínka č.4 - zálivka
Zálivka paprik musí být přiměřená aktuální potřebě. Při vyšších teplotách se zalévá častěji, třeba i několikrát denně. Při několikadenním chladnu a dešti nemusíme zalévat vůbec. Je třeba rozlišovat nasákavost zeminy, ve které pěstujete. Je velký rozdíl mezi pěstováním v substrátu nebo písčitých půdách a těžkých jílovitých půdách. Zde doporučujeme pravidelně rozbíjet vznikající krustu na povrchu, provádět prokypření. U paprik s vodou střídmě, při pěstování v nádobách nesmí rostliny stát ve vodě. Ponechání paprik několik dní na dešti je zásadní chybou!
Speciální podmínka č.5 - vápník dodávaný přes list
Pro ty pěstitele, kteří mají splněny všechny čtyři podmínky lze předpokládat, že se ve výnosnosti dostali blízko ke stropu, který papriky při běžném pěstování nabízejí.
Existuje jeden poměrně snadný postup, díky kterému lze posunout laťku výnosnosti o významný kus výše. Mohou to být i desítky procent. A věřte, že se nejedná o radu od Horsta Fuchse.
Rod Capsicum má od přírody jednu podstatnou nedokonalost a tou je velmi omezený příjem vápníku (Ca2+) kořeny. Často ještě umocněný absencí vápníku v zemině, pěstebním substrátu. Proč je vápník tak důležitý? Je to nenahraditelná součást rostlinných pletiv, účastní se procesu opylení. Je-li vápníku nedostatek, nelze dosáhnout maximální úrody.
Jaký je tedy postup? Jedná se o aplikaci vápenatých kationtů Ca2+ přes list. V rozprašovači si připravíme vodný roztok vápenatého hnojiva (Harmonie vápník, cena 125 Kč ), doporučujeme přidat kapku smáčedla - jaru a aplikujeme v noci za chladu na list 1x týdně. Vliv na růst papriky Vám bude zřejmý už za několik málo dní.
Poznámka pod čarou
Při pěstování venku máme sice přímé slunce zajištěno také, ale není splněna podmínka teploty, takže se tyto dvě podmínky mohou vzájemně vyrušit. To samé platí při pěstování za oknem. Zde máme většinou splněnou podmínku ideální teploty, ale schází zde přímé slunečné záření v čisté formě bez odfiltrování sklem, fóliemi ap.
Při dodržení výše uvedených podmínek má smysl věnovat se ručnímu opylení.
Jak dále zvýšit výnos chilli papriček? Řešení není obtížné, ale vyžaduje určité podmínky a trochu času. Věřte, že tento postup se vám vyplatí. Pojďme tedy na to.
Počínaje květnem se nás pěstitelé papriček dotazují na to, jak zamezit opadávání květů. Tento problém řeší prakticky celé léto, kdy papričky nakvétají. Opad květů samozřejmě úzce souvisí s budoucím výnosem a je tedy vhodné jej řešit. Co je třeba vědět o opadávání květů u papriky? Děje se tak zcela běžně i u jinak zdravé, perfektně rostlé papriky, která má ty nejlepší podmínky. Příroda to má zařízeno tak, že paprika tvoří mnohonásobě více květů než je schopna uživit. To je pevně dané a proto počítejte s tím, že běžně opadá i více jak 70% květů. Proto je zbytečné řešit každý odpadlý květ.
Proces opylení velmi zjednodušíme. Obecně jde o to, aby se pyl, který je v květu umístěn v prašnících dostal na bliznu, která je uprostřed. To je ta trčící tyčinka. Na povrchu je lepkavá, aby na ni pyl držel. Po uchycení pylu na blizně přichází na řadu klíčení pylového zrnka. Pokud se mu podaří proklíčit, došlo k opylení, květ se promění v plůdek a mise byla splněna. Pro zvýšení výnosu tedy stačí dopravit pyl z prašníků na bliznu. Kdy a jakým způsobem? Ve chvíli kdy se květ rozevře a tzv. práší vezměte štěteček nebo vatovou tyčinku a v květu jím udělejte "kolečko".
Na co si dávat pozor? Zabijákem opylení jsou vysoké teploty (nad 30°C) a vysoká vzdušná vlhkost. Pokud je extrémní vedro, pyl se ani nemusí vytvořit, to poznáte tak, že květ nepráší, neobsahuje pyl. Dále může dojít ke spálení pylu a k zaschnutí blizny. Výše popsaný proces opylení potřebuje cca jeden den. Pokud během této doby dojde ke zvýšení teploty nebo vzrušné vlhkosti, opylení nenastane.
Ideální podmínky pro ruční opylení je chladný den kdy je zataženo, prší. Právě v tuto dobu doporučujeme nastartovat štětce a vyrazit do skleníků. Stejně tak je vhodnější ručně opylovat brzy zrána po snížení vzdušné vlhkosti. U květů, které jsou blíže zemi, ve stínu listů máte vyšší šanci, že k opylení dojde.
Ruční opylení doporučujeme provádět i u paprik pěstovaných za oknem, zde je to vyloženě žádoucí, protože absenci větru a hmyzu (jinak běžné opylovače) je důležité nějak vykompenzovat. Doma můžete ručně opylovat kdykoliv, vysoké teploty zde neřešíme.
Věříme, že tyto jednoduché rady vám přinesou bohatší úrodu a větší radost z pěstování chilli papriček :-)
<< zpět na jak pěstovat papriky
Doporučovaná výživa chilli papriček!
Pokud máte pochybnosti o kvalitě použité zeminy, obsahu živin, doporučujeme použít speciální hnojivo přímo určené pro chilli papričky. Objednávejte na stránce Chilli Focus 1l.
Harmonie vápník, listové vápenaté hnojivo 250 ml , cena 125 Kč