Jak pěstovat chilli papričky
Jistě je každému známo, že každá odrůda chilli vyžaduje své specifické podmínky k pěstování. Pro základní přehled je nemyslitelné a zavádějící vyjmenovávat tyto odlišnosti. Cílem tohoto textu tedy bude obecněji seznámit a uvést začínající pěstitele chilli papriček do problematiky pěstování, aby se vyvarovali základním nedostatkům.
Předpěstování rostlinek chilli paprik
K naklíčení vybíráme vitální a nadějná semínka, která byla skladována v suchu, temnu a chladu, pro zajištění klíčivosti maximálně tři roky stará. (Pro dlouhodobější skladování je nutné hluboké zamrazení a uchování ve vakuovém balení, chemicky se pak proti plísním ošetřuje mořením, což se však týká velkopěstíren a genových bank).
Vyvarujeme se špatnému zbarvení, černým skvrnám (jedině capsicum pubescens má přirozeně zbarvené smena chilli do černa), různým mechanickým deformacím, změkčení nebo plísní či jinými škůdci napadeným semínkům. (Pozor! špatný pěstitel je také, mnohdy ten nejvážnější škůdce) Vybírejte ta největší semena a ta, u kterých znáte genetický potenciál a mají osvědčenou minulost. Pokud máte stará semínka velkého množství, proveďte si test klíčivosti na určitém zkušebním vzorku, čímž zjistíme pravděpodobnost klíčivosti. Od prodejců vyžadujte přetříděná semínka.
V obchodě seminka-chilli.cz se snažíme držet klíčivost semen na co nejvyšší úrovni.
Stanovení doby výsevu je zásadní. Musíme vzít v úvahu, že rostlina většinou potřebuje 6 až 9 měsíců k dozrání plodů. Je tedy na každém pěstiteli, aby správně odhadl dobu, kdy může po posledním mrazu předpěstovanou rostlinu vysadit ven, aby stihl sklidit před prvním mrazem. Místní, z našeho hlediska nepříznivé, klimatické podmínky můžeme ovlivnit několika faktory a to zejména: předpěstováním, použitím odolných a uzpůsobených odrůd a samozřejmě pěstováním ve fóliovnících nebo sklenících, které nám pomáhají prodloužit vegetační období a klimatizují prostředí do ideálních podmínek. Pěstování “indoor“ si žádnou sofistikovanou strategii doby výsevu nevyžaduje. (Spíše budete úřadům sofistikovaně vysvětlovat, že “pod lampou“ energeticky náročně pěstujete chilli a ne něco jiného).
Z mnoha způsobů naklíčení v médiu doporučujeme nejspíše nejšetrnější a to za použití Rockwoolu, ovšem snažší zpočátku bude použití substrátu (může být stejný jako na rajčata). U něho je třeba dbát sterility. Pokud nemáme možnost zakoupení již sterilního speciálního substrátu a chceme použít vlastní, dáme jej asi na půl hodiny péci do trouby a po vychladnutí jej můžeme použít. Zlikvidujeme tak nežádoucí organismy. Dále je nutné nesít osivo hlouběji třem milimetrům. Z větší hloubky by semínko nemuselo mít sílu na vzejití. Klíčivost můžete zlepšit tzv. skarifikací. Buď mechanicky nožem nebo brusným papírem (nutno dodat, že tato technika vyžaduje jistou dávku praxe a není záhodno se učit na vzácných semenech), popřípadě chemicky, máčením. Mechanickou činnost nahrazujeme slabou kyselinou, čajem nebo holubím trusem. Poté musíme semena propláchnout podle návodu výrobce, aby nedošlo k deformaci semene. V obou případech se jedná o narušení povrchové vrstvy semene, aby měl klíček lepší průchodnost přes plášť.
V této fázi pěstování je nejdůležitější teplo a vlhkost. Vyvarujeme se převlhčení a naopak vyschnutí (to pochopitelně platí pro rostlinu po celý její život). Ideálním způsobem vlhkost udržujeme rozprašovačem a jistíme se odvodovými kanálky pro vlhkost. Vhodná teplota pro naklíčení tropických odrůd rodu chinense je 24-32°C a naopak odrůdy rodu annuun 10-24°C. Jakási univerzální teplota je uvažována jako 29°C. Konstantní teplota se vám snáze podaří udržet v pařníčku. Chceme-li osivo umístit na topné těleso, nezapomeneme jej podložit nějakým prkénkem. Teplota by pak byla pro osivo neúnosná. Vždy se ujistěte o době klíčivosti. U odrůd Habanero nebo Tepin je doba klíčivosti až 6 týdnů, jinak po jednom až třech týdnech se můžeme těšit na nové přírůstky.
Přesazování rostlin chilli papriček
Jestliže na rostlině papričky vyrazily děložní lístky, vstupuje do hry další zásadní faktor a to světlo. Pro rostlinu chilli papričky je zásadní, aby den byl již dostatečně dlouhý. Můžeme zpočátku rostlinám svítit, při nedostatku světla rostliny paprik vytahují stonek vysoko, dělá rostlinu křehkou a nestabilní. Všechno, čím rostlině papriky pomůžeme v začátcích, nám vrátí svou vitálností a stabilizovaným růstem. V této fázi rostliny chilli papriček přesazujeme do vlastních kontejnerů (10x10cm postačuje). Zde nám rocwool pomáhá, protože při přesazení rostlinu vkládáme do hlíny s rockwoolem a nepopotahujeme rostlinku za kořínky, čímž se varujeme následných problémů. Někteří pěstitelé spíše preferují Jiffy rašelinové tablety. Výhodu mají stejnou, tedy přesazení rostlinky s celým kořenovým balem, ovšem obal rašelinové tablety se časem rozpadá a nebrání kořenům v dalším rozvoji. Oproti tomu Rockwool se nerozpadá a zůstává u kmínku do její smrti, což slabším rostlinám může způsobovat potíže při růstu a látkové výměně.
Péče o dospělé rostliny
Následně vypěstovaná sazenička se tedy bude moci vysadit na místo pěstění. Místo si pochopitelně vyberete dle vlastních možností a uvážení, přesto platí některé základní společné požadavky všech chilli paprik na faktory vedoucí ke zdárnému růstu:
Světlo: Sladké papriky i chilli papričky jsou v drtivé většině světlomilné plodiny. Vybírejte místo s nejdelší možnou sluneční expozicí. Doba slunečního svitu se pozitivně odráží v chutnosti plodů a jejich bezproblémovém dozrávání. Dostatek světla rostlině napomáhá k celkové vitalitě a vyšší odolnosti proti nákazám. Správná míra slunečního svitu jako jediný zdroj taktéž rostlině poskytuje dostatek energie, kterou následně vkládá do květu a svých plodů a neméně důležitého kořenového systému. Naopak v letních měsících buďte obezřetní, pokud pěstujete ve sklenících s čirým sklem. Někdy je zapotřebí již tak intenzivní světlo samo o sobě nadále nenásobit a rostlinu chránit proti spálení a stínit jí.
Teplota: Ačkoli již existuje mnoho aklimatizovaných odrůd do našeho podnebí, vždy mějte na paměti, že rostlina nazpět přirozeně inklinuje k sobě prapůvodním tropickým požadavkům. Na mrazíky je náchylná a delší nízké teploty rostlinu zásadně vyčerpávají, popřípadě způsobují zpomalení potřebného růstu a ztrátu vámi předpěstovaného náskoku. Není tedy myslitelné vysazovat sazeničku předčasně do chladného počasí s krátkým slunečním svitem. Ideální teplota pro růst se nejčastěji uvádí okolo 25°C. Teploty nad 35°C přinášejí paprikám také komplikace. V nevětraném skleníku se této teploty docílí velice rychle a v listech přestává probíhat látková výměna. Chilli paprikám vyhovuje proudění vzduchu ve vyšších partiích. Časté větrání skleníku u stropu se tedy projevuje jako žádoucí. Naopak máte-li u vás podnebí na pěstění venku, chraňte rostlinu proti proudění od země, to snáší hůře.
Vlhkost: Vysoká vzdušná vlhkost není paradoxně pro původem tropické Chilli papriky vhodná. Nejčastěji se s tímto problémem budete setkávat u špatně větratelných fóliovnících, u kterých se na stěnách drží voda. Teplo a vlhko je vyhledávané prostředí plísněmi a nevětraným prostředím se zvyšuje riziko nákazy. Špatnou zálivkou se rostlině také může více ublížit, než jí prospět. Zalévejte vždy vlažnou a odstátou vodou. Studená voda např. ze studně způsobuje rostlinkám teplotní šok, který zabraňuje přijmutí vody. Tento problém se nejčastěji projevuje v horkých letních měsících. Velikým problémem je pak odhad vlhkosti půdy. Chilli papriky nesnášejí trvalé zamokření půdy. Mnoho pěstitelů si tento problém neuvědomuje a v dobré víře chtějí rostlině dopřát až ji doslova utopí. Daleko lépe papriky snesou občasné sucho nežli přelévání. Ideálním stavem je mírně vlhká půda v období růstu a v období dozrávání ještě zálivku trošku omezit. Je to jeden z požadavků pro navyšování pálivosti chilli a zabránění osmotických tlaků v plodu a následného praskání.
Půda: Půda je další, stěžejní faktor pro pěstování chilli. Pokud by si papriky mohly vybírat, budou vždy volit zásaditou hlinitopísčitou humózní a provzdušněnou půdu. Nepodceňte přípravu půdy. Z pěstebního hlediska jsou papriky tzv. plodiny první trati tzn. že vyžadují půdu první rok po vyhnojení. Plodiny druhé trati se vysazují druhý rok po hnojení atd. Hnůj v půdě však musí být odpočinutý, nejlépe rok a více let starý, aby plodinu nespálil a potřebné látky pro chilli byli dostatečně zmineralizované. Potřebnou výživu totiž rostlina získává pouze když je rozpuštěná v podobě minerálů ve vodě. Zde narážíme na problém, že pro výživu rostliny není v první řadě nutné přehnojovat půdu, ale především dobře rozvinout kořenový systém tak, aby plocha kořenů postačovala přijímat potřebné množství výživových látek. Odborně tento problém zlepšuje tzv. Mikorhýza, tedy pokročilá pěstební technika, která využívá symbiotického vztahu rostliny a houby. Houba na kořeni zvyšuje propustnost látek a rostlina houbě vrací energii získanou z listů. Pro první pěstitelské zkušenosti však postačí rostlinku pěstovat v kontejneru se substrátem, který se přímo prodává pro papriky nebo i rajčata a má vše co taková paprika potřebuje. Ve skleníku, pokud nezvažujete použití květináčů pro jednotlivé keříky, by však použití tolika substrátu nebylo ekonomické, takže se vyplatí půdu prokypřit pískem nebo perlitem a vyhnojit na podzim koňským nebo kravským hnojem. V zimě ji můžete občas prolít vodou, aby půda zůstala živá a hnůj se v půdě rozpracovával. Dalšími výbornými přírodními hnojivy jsou zkvašené slepičince (nikdy nezalévejte samotné rostliny, prolijte jimi půdu na podzim po sezoně) nebo tzv. vermikompost tedy žížalí trus (je považován za nejlepší hnojivo). Nemáte-li možnosti a přístup k přírodním hnojivům, můžete volit umělá hnojiva, která vám doporučí v každém slušném zahradnictví. Zde však na vás čeká několik překážek. Musíte přesně vědět, jakým hnojivem co chcete na rostlině podpořit a kdy toto hnojivo nasadit. Vždy si řádně pročtěte, zda ono hnojivo podporujete růst, květ nebo plod. Doporučené dávkování u umělých hnojiv bývá nadsazováno a spoustu nepotřebných látek pak rostlina ukládá do plodu, který pak jíte. To mějte na mysli. Nejdůležitější prvky pro papriku jsou uhlík, dusík, fosfor, draslík, vápník, vodík, kyslík, síru, mangan, hořčík, železo, měď, zinek, bór, chlór, molybden.
Ochrana: Okolo ochrany rostlin a taktéž chilli paprik se mnohdy vytváří mystická aura, která působí dojmem, že pro ochranu paprik musíte disponovat zvláštními schopnostmi pro úspěch. Ochrana papriček však není nic jiného nežli způsob péče. Vše je o přístupu k věci. Budete-li v péči zodpovědní, budete zároveň v péči úspěšní. Zodpovědný pěstitel nenechává růst čili papričky zaplevelené, protože se v plevelu uchovává škodící hmyz. Důkladně se seznámí s potřebami té které konkrétní rostliny, aby vypěstoval vitální a tudíž odolnou rostlinu. Vytipuje vhodné místo k pěstění a zvolí maximální možnou ochranu před výkyvy počasí, od zástěn, přes skleníky až po in-door pěstování. Pravidelně rostliny kontroluje a problémům především předchází souhrnem opatření, která jsou ve vzájemné kombinaci mnohdy úspěšnější než chemie. A hlavně: dobrý pěstitel si nechá poradit, zraje s léty a zúročuje předešlé zkušenosti, snaží se sám nebýt pro rostlinu škůdcem a až poté si buduje osobitý styl pěstění. Pokud se přesto nedaří prevencí předcházet škůdcům nezoufejte. Základem vhodného zásahu proti škůdci je především správné určení škůdce a znalost jeho chování, protože od znalosti jeho životních cyklů se odvozuje zásah proti němu. Nejčastějším škůdcem jsou mšice o kterých více na tabákovým výluhem proti mšicím, nebo je-li nutná chemie doporučujeme Pirimor 50, RockEffect. Na padlí BioBlatt, na slimáky Ferramol. Jako indikátor polétavého hmyzu v uzavřených prostorách je možné použít lepové desky. Bližší informace vyhledávejte na chilli-forum.cz nebo založte nové téma, rádi vám odpovíme.
Možná se začátečníkům zdá pěstování chilli paprik velice náročné a možná i nemožné. Mějte na paměti, že pro rostlinu je důležité přežít a pokud jí poskytnete základní potřeby, sama bude dělat vše pro své přežití a zdárný růst. Zkušenosti pak zúročíte další roky a třeba se vám tak otevřou další možnosti jakými jsou hydroponické pěstování, přezimování rostlin chilli papriček, indoor pěstování nebo pěstování bonchi. Přejeme mnoho pěstebních úspěchů a radosti z hřejivosti.