Jiný pohled na zemědělství
Součastná společnost si mnohdy neuvědomuje závažnost důsledků moderního hospodaření na polích. Dnes už hlasitěji zaznívají kritické hlasy na způsob pěstování plodin a to mnohými tradičními pěstiteli, ale také znalci v oboru. Nejzávažnějšími důvody ke kritice jsou (i když vyplívají z pochopitelných důvodů potřeby nasytit stále větší populaci na omezeném prostoru): pěstování porostů na nevhodné bonitě, vyčerpávání půdy opakovaným pěstováním stejné plodiny (zjevná chyba dotační politiky), nevhodné hospodaření s vodou,
Zvyšování eroze monokulturními porosty na velkých plochách, přebytek umělých hnojiv v půdě, neustálý úbytek mikroorganismů a vzdušnosti v půdě, rezidua z postřiků a dosud nezjištěné dopady na životní prostředí způsobované geneticky upravenými plodinami.
Za obrovský úspěch agronomů je třeba poděkovat, osobně si toho vážím a netvrdím, že některé metody masové produkce lze nahradit. Ovšem s velikostí úspěchu v přímé úměře přichází velikost daně, která se musí zaplatit. Z výčtu základních problémů zemědělství je evidentní jeden nezvratný fakt a to ten, že většina problémů vyplívá z narušeného nebo úplně zničeného ekosystému, který člověk zničil vlastním hospodařením (začarovaný kruh). Tou daní je největší problém a to zdraví lidí. Totiž, tvor který tak zásadním způsobem znečistí sobě vlastní prostředí pouhou potřebou potravy (nemluvě o průmyslu), zákonitě doplácí
specifickými poruchami zdraví. Jmenujme alergie, což není nic jiného než zmatený imunitní systém a rakovinu, což není nic jiného než ztráta rovnováhy (zjednodušeně). Cukrovka, deprese, stres vypovídají dost výmluvně především o stavu společnosti a lidech samotných.
Položme si otázku. Jak se může cítit člověk, který pije otrávenou vodu a jí jedovaté jídlo? Nezlobte se na lidi, kteří jsou protivní, protože sou jednoduše otrávení. Sami si můžete spočítat, kolik vás bude stát „drahé“ a pečlivě vybrané jídlo a kolik léčba onemocnění a psychických poruch. Stále ještě lze sehnat zdravý kus žvance a stále je zde dost místa, aby jste měli kousek své zahrádky, navíc prostoru v našich srdcích je nečekaně mnoho.
Další část tohoto článku není tolik racionální ve své úvaze, takže ponechám na vás, aby jste si učinili obrázek sami. Každopádně je dobré poslechnout i jiné názory. Ruský podnikatel Vladimír Merge cestoval tajgou za hledáním obchodních možností s cedrovými ořechy mmj. velice prospěšnými lidskému zdraví. V hlubokých lesích potkal šamanku Anastásii o které napsal několik knih se spoustou neuvěřitelných názorů. Přestože celý život žila v hlubokých lesích a živila se jako sběračka, apelovala na vztah lidí k pěstování rostlin.
Tvrdila, že je víceméně jedno jaký druh plodiny si pro pěstování vyberete (takže chilli), ale že zásadní je způsob jakým budete k rostlině přistupovat a komunikovat s ní. Můžete mít léčivou bylinku z jakékoli rostliny i když některé druhy budou mít vhodnější předpoklad ke konkrétním vašim nemocem. Před vysetím vložte část semínek určených k setí do úst, kde je ponecháte alespoň devět minut. Tím by se měly iniciovat v semínku informace z vašich slin o vás. Poté nechte ještě tři dny semínko v klidu a dejte ho naklíčit až poté i s ostatními. Informace by měli jednotlivé rostliny mezi sebou sdílet, takže nemusíte vkládat do úst všechny. (Mohlo by se pro rostlinu jednat i o přirozený způsob skarifikace semen díky enzymům obsažených ve slinách. Mnohé druhy potřebují dokonce projít trávicím traktem, aby vyklíčily. Chilli procházet traktem nenechávejte, má na to příliš slabou stěnu semínka)
Dále upozorňuje na sledování cyklů měsíce. Rostliny jsou citlivé na pohyb vesmírných těles a stejně tak, jak měsíc ovlivňuje příliv a odliv tak je vhodné sázet rostliny, když dorůstá měsíc. Nemáme se bát na rostliny mluvit a dotýkat se jich (opatrně na kaktusy). Jednak to v pěstitelích probouzí vřelejší vztah k rostlinám a pro rostliny to má příznivý vliv k růstu. Nesmíme se bát o úrodu, jinak rostliny vycítí, že jim nevěříme. Doporučuje co nejpestřejší druhovou skladbu a pokud to není možné, je zapotřebí částečné tolerance plevele. Plevel
údajně snižuje náchylnost nemocem. Bez skrupulí tvrdí, že rostliny a živočichové jsou k tomu, aby člověku zajišťovali stravu. Dokonce, aby ani nemusel myslet na obstarání obživy a zajištění zdraví. Tak je to pro člověka uzpůsobeno, jen rostliny potřebují dostatek informací. Ohledně zdraví pak doporučuje chodit po zahradě i při práci mezi rostlinami na boso. Potní žlázy vylučují toxiny obsažené v těle, čímž se dostanou do půdy a následně sdělí rostlinám, které protilátky si vytvoří. Takto si můžete naprogramovat přímo vašemu zdraví prospěšné rostliny. Zda-li je to pro vás přesvědčivé nechám na vás.