Semínka chilli papriček vystavené mrazu -20°C
V roce 2016 jsme pěstovali několik odrůd papriček z rodu Capsicum Pubescence - papriky chlupaté. Mezi nimi i odrůdu Hyper Pube. Plodí krásné červené papričky velikosti menší hrušky. Capsicum Pubescense je jediný druh, který u nás v Podkrkonoší pěstujeme přímo venku v hlíně. Bez problému plodí, tedy pokud rostliny přesadíte včas ven.
To se v případě Hyper Pube tak docela nestalo. Výsledkem bylo několik rostlin pěkně obalených papričkami, bohužel sytě zelené barvy. Pěstujeme pro sklizeň, takže co s tím?
Rozhodl jsem se vyzkoušet dopěstování ve skleníku s vyhříváním. Prakticky několik hodin před příchodem prvního mrazíku, což bylo někdy v polovině října, došlo k přesazení.
Stres z přesazení do skleníku se nedostavil, stačila dostatečná zálivka a i když venku nebylo zrovna ukázkové babí léto, tak si Hyper Pube takříkajíc chrochtala :-) Během listopadu začalo postupně dozrávat několik papriček a rychle se přidávala spousta dalších. Venku už mrzlo prakticky nepřetržitě.
Foto papriky Hyper Pube z 9.11.2016
Někdy v polovině prosince došlo k výpadku vytápění, technika bohužel taková je a i když je druh Capsicum Pubescense poměrně adaptibilní a snese nejvíc ze všech paprik co se nízkých teplot týče, tak teploty blízké -10°C byly moc i pro tyto horské vytrvalky.
Pohled na popálené rostliny od mrazu nic moc. Papričky byly na kost, takže tady už nešlo nic dělat. I proto se s úklidem skleníku nijak nespěchalo, jednoduše už nebylo kam.
V průběhu ledna mne napadlo, že by stálo za to zralé na kost mrzlé papričky otrhat, semínka z papriček vypreparovat, standardně nasušit, přebrat a nechat naklíčit.
Několikrát během sezóny semínek nás zákazníci žádají, abychom je zasílali až bude tepleji, že semínka mohou po cestě zmrznout. Takže tohle by mohla být skvělý a hlavně praktický prostředek v boji proti mýtům, nebo ne?
Čas běžel, jiné práce bylo stále stejně (rozuměj nad hlavu) a tak jsem se k poslední sklizni dostal až v půlce ledna. To jsme v Nové Pace už měli za sebou obří sněhovou nadílku a teploty chvílemi pod -20°C. Skutečnost je tedy taková, že papričky byly vystaveny mrazu po dobu minimálně čtyři týdny a nejnižší teplota překročila -20°C. Což lze doložit záznamy z meteostanice provozované Ing. Milošem Jiříkem (07.01.17 07:50 -21,7°C).
Fotografie z 26.1.2017, tající paprička odrůdy Hyper Pube
Papričky po přemrznutí dostávají mírně sklovitý nádech, zcela určitě je jíst nebudete, je to jakási kašovitá hmota ve slupce, která už rozhodně nevoní. Semínka druhu Capsicum Pubescense jsou charakteristická černou barvou, po přemrznutí v plodech se může změnit na tmavě šedou. Ale na funkci rostlináře to nemá žádný vliv :-)
Po vypreparování byla semena propláchnuta studenou vodou a umístěna na sušák. Po necelém týdnu dne 2.2.2017 došlo k výsevu 20-ti semen. Předpokládal jsem, že klíčivá budou a šlo mi o to provést důkaz.
Tento text píši 11.2.2017 a dosud vyklíčených nebo klubajících se klíčků je 14. Klíčivost je tedy 70% (devátý den od výsevu) a to ještě některá semena mohou klíčit. Řečnická otázka tedy je, kdo Vás má 70% úspěšnost u semen zakoupených v obchodě?
EDIT 18.2.2017 Celkem vyklíčilo 17 semen, což je 85% úspěšnost.
Závěr je takový, že teploty pod nulou nemají zásadně negativní vliv na klíčivost semínek paprik z rodu Capsicum Pubescense. Vliv může mít to, že semena byla zamrzlá v obalu papriky, k tomu se dostanu někdy příště.
Fotografie z 11.2.2017, rostlina Hyper Pube dva dny od vyklíčení
Odrůdu Hyper Pube si můžete zakoupit jako sazenici, v prodeji od 10.4.2017.