OSN radí farmářům
Úrodu vám před slony ochrání chilli papričky
Pobřeží slonoviny - Kvůli divoké zvěři pustošící úrodu není nutné hned sahat po zbrani - na útěk ji zažene i roztok z chilli papriček. Především africkým farmářům to radí Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Na internetu v pondělí zveřejnila návod, kterým chce zamezit vybíjení divoké zvěře při často krvavé obraně zemědělských pozemků. Místo střelby v něm doporučuje použít třeba "hlídací" osly nebo pasti s nastraženými hady.
Zemědělci často sáhnou po zbrani
Rostoucí počet obyvatel si žádá další zábor půdy pro pěstování plodin a chování dobytka a především v Africe podle agentury Reuters i další soupeření mezi lidmi a divokými zvířaty. "Počet světového obyvatelstva roste asi o 75 milionů za rok a lidé a divoká zvířata se tak musí tisknout k sobě ještě těsněji, čímž roste hrozba konfliktů," uvádí FAO v tiskovém prohlášení.
Rozezlení zemědělci při obraně před škůdci často sáhnou k řešení v podobě zbraně, podle FAO ale mají jinou alternativu - chilli papričky, respektive umělohmotnou zbraň, která střílí ping-pongové míčky plné čili, které se roztříští o kůži tlustokožců a donutí je vyhledat úkryt. Další metoda doporučuje rozdělat oheň z otopu, kde chilli je hlavní složkou, a dýmem z něj slony odradit. Využít lze podle FAO i keňských oslů, kteří jsou s to agresivně bránit zemědělskou půdu před zvířaty mnohem většími, než jsou oni sami. "Paviány, kteří vniknou do budovy a chtějí krást potraviny, je možné zastrašit umístěním hada, nejlépe živého, do vydlabaného bochníku chleba," praví se v prohlášení.
Mohlo by hrozit vymizení divoké zvěře
V Mosambiku, kde krokodýli ročně zabijí 300 lidí za rok, životy mohou zachránit pořádné ploty kolem vodních ploch. Hrocha prý v noci může zahnat jasný svit baterky. Ať jsou zvláštní opatření jakákoli, je podle odborníka Reného Czudka z oddělení lesnictví a divoké přírody FAO důležité přijmout je co nejdříve. Jinak by prý mohlo hrozit "vymizení divoké zvěře tak, jak ji na většině území Afriky známe". Zpráva nicméně uznává přítomnost některých dalších rizik: hroši a sloni jsou mimořádně agresivní a mohou zaútočit. Zbraň tedy může být vhodným záložním řešením.
Zdroj: Deník