Pálivá paprika léčivá rostlina
Čeleď: lilkovité
Vědecký název: Capsicum annum nebo frutescens
Jiné názvy: chilli, kajenský pepř, feferonky, tabasko, červená paprika, pálivá paprika
Léčebné využití chilli paprik
Pocit pálivosti a léčebné účinky vycházejí z látky obsažené v jejich plodech - kapsaicinu. Je vědecky potvrzené využití této byliny jako stimulantu trávení a snižování bolesti.
Zažívací potíže
Pálivá paprika má na trávění vlastně dva různé účinky. Prvním účinkem je podpora tvorby slin a žaludečních šťáv. Sliny obsahují enzymy, které natráví uhlovodíky a žaludeční šťávy zase obsahují kyseliny rozkládající potraviny dále. Druhý účinek spočívá ve schopnosti papriky inhibitovat růst bakterií způsobující žaludeční vředy, Helicobacter pylori.
Národy jejichž kuchyně je založena na mdlých jídlech, například tradiční americká nebo česká strava založená hlavně na mase a bramborách, se domnívají, že silně pálivá jídla poškozují žaludek a přispívají ke vzniku žaludečních vředů. Opak je ovšem pravdou. Ve studii publikované v Journal of American Medical Association vědci použili miniaturní videokamery, kterými u dobrovolníků vyšetřili žaludeční sliznici jak po mdlých jídlech, tak i po jídlech velmi silně okořeněných pálivými papričkami (jalapeňos). Výzkumníci nezaznamenali žádnou změnu ve stavu žaludku. Jejich závěr zněl: "Konzumace velmi pálivých jídel u zdravých jedinců nezpůsobuje žádným způsobem poškození trávícího traktu".
Průjem
Pálivá paprika inhibuje růst Helicobacter pyroli, ale stejně tak působí i na mnoho dalších bakterií. To podporuje tradiční využití léčivé byliny při léčbě průjmů infekčního původu.
Chronická bolest
Po staletí doporučovali bylináři vtírat do kůže pálivou papriku při bolestech svalů nebo kloubů. V medicíně se tomuto způsobu říká přikládání jiného dráždivého prostředku. Tělo je totiž schopné přijímat určitý omezený počet bolestivých signálů najednou. Mírnější uměle vyvolaná bolest přídavným dráždivým prostředkem snižuje schopnost nervového systému přenášet do mozku signály o hlubší a silnější bolesti.
Vědci nedávno zjistili, že pálivá paprika má i sama o sobě schopnost poskytovat úlevu od některých druhů chronické bolesti. Z důvodů, které dosud nebyly zcela prozkoumány, ovlivňuje kapsaicin činnost fosforu v nervových zakončeních, která vysílají signály bolesti do mozku. Od poloviny 80. let 20. století byly uskutečněny desítky výzkumů, které zjistily, že kapsaicin skutečně poskytuje úlevu od mnoha druhů bolestí.
FDA schválila přidávání kapsaicinu do mnoha volně prodejných krému proti bolesti, mezi které patří například Atrhricare, Capzasin, Dencorub, Icy Hot Arthritis Therapy, Pain-X, Zostrix, Capsicolle.
Osteoartritida
Je jednou z nejčastějších forem artritidy. Způsobuje bolest a ztuhlost kloubů nejčastěji postihujících starší lidi. V nemocnici Veterans Affairs Hospital v Miami přikládali vědci 113 lidem s osteoartritidou buď léčebně neaktivní placebo, nebo přípravek obsahující kapsaicin na ztuhlé bolavé klouby čtyřikrát denně. Po 12 týdnech uváděli lidé užívající kapsaicin výrazně větší úlevu od bolesti.
V Rush-Presbyterian-St. Luke's Medical Center v Chicagu přinesla obdobná 9týdenní studie zahrnující 59 lidí s osteoartritidou obdobné výsledky. V tomto případě si účastníci studie vtírali kapsaicinovou mast do bolestivých kloubů jen dvakrát denně.
Fibromyalgie (mimokloubní revmatizmus)
Tato indikace je charakteristická bolestí ve svalech a přecitlivělostí. Na Wisconsinské lékařské vysoké škole v Milwaukee si 45 lidí s fibromyalgií vtíralo do svých bolavých svalů čtyřikrát denně buď placebo, nebo kapsaicinový přípravek. Po měsíci uváděli lidé užívající kapsaicin výrazné snížení bolesti a přecitlivělosti.
Lupénka (psoriáza)
V některých případech způsobují červené, v šupinkách se odlupující části kůže úporné svědění. Na Michiganské univerzitě bylo 197 lidí se svědivou lupénkou léčeno buď placebem, nebo kapsaicinovou mastí. Po 6 týdnech lidé užívající kapsaicin uváděli výrazně větší úlevu.
Pásový opar
Kapsaicin je výtečným a zatím nejúčinějším prostředkem při tomto velmi bolestivém onemocnění způsobovaném pásovým oparem, tzv. herpes zoster. Pásový opar je nemoc postihující dospělé lidi, jež je vyvolána stejným virem, který u dětí způsobuje plané neštovice. Virus zůstane v těle pasivní až do pozdějšího věku, kdy se z doposud blíže neobjasněných důvodů stane u některých lidí aktivním a vytvoří se pásový opar, jenž na jedné polovině vytváří vyrážku, která vzniká z červených pupínků, tvoří puchýře a nakonec strupovitě se odlupující kůži, připomínající plané neštovice.
U zdravých dospělých osob pásový opar zmizí sám od sebe během 3 týdnů. Ale u některých lidí, zejména starších nebo těch, kteří mají současně i další nemoce, často pak Hodkinovu nemoc, se dostaví silná, chronická bolest, kterou lékaři nazývají postherpetická neuralgie. Dnes díky kapsaicinu nemusí tolik trpět.
Diabetická neuropatie
Tato indikace se běžně vyskytuje u cukrovkářů a způsobuje bolest v pažích, tukou, nohách a pravděpodobně i jiných částech těla. Výzkumníci v různých zdravotních střediscích po Spojených státech doporučovali lidem s diabetickou neuropatií potírat bolavá místa buď placebem, nebo kapsaicinovým přípravkem čtyřikrát denně. Po 8 týdnech uváděli lidé užívající kapsaicinový přípravek výrazně větší úlevu od bolestí, lepší spánek a větší schopnost chodit, pracovat a účastnit se rekreačních aktivit.
Histaminová cefalalgie (intenzivní druh bolesti hlavy)
Kapsaicin přináší úlevu od histaminové cefalalgie, která způsobuje silné bolesti jedné poloviny hlavy. Na Florentské univerzitě v Itálii doporučili vědci 16 lidem s histaminovou cefalalgií nanášet kapsaicinový přípravek do nosní dírky na bolestí postižené části hlavy po dobu několika dní. Jedenáct účastníku (69%) uvedlo úplný ústup bolesti.
V další studii si lidé s histaminovou cefalalgií vtírali přípravek z kapsaicinu do nosních dírek i na vnější část nosu. Po 5 dnech udávalo 75% menší bolesti a méně záchvatů od bolesti hlavy. Také uváděli pálení nosních dírek a hojně se spouštějící rýmu, ale tyto vedlější účinky zmizely během jednoho týdne.
Sebeobrana
Kapsaicin je účinnou složkou mnoha sprejů využívaných k sebeobraně, které se souhrnně nazývají pepřové spreje. Když je nastříkáte do očí útočníka, způsobují silnou bolest a dočasné oslepnutí, které může trvat až 30 minut, ale přitom nezpůsobí trvalé poškození očí.
Výhledové možnosti
Pálivá paprika by mohla snižovat hladinu cholesterolu v krvi a předcházet tak onemocnění srdce, jak vyplývá z výzkumů provedených v Indii a ve Spojených státech. I když je uvedené tvrzení zatím předčasné, toto běžné kuchyňské koření rozhodně hraje svou roli u zdravotního stavu srdce.